Region Jämtland Härjedalen

Vad har du för nytta av Konstnärsguiden?

Konstkonsulenterna i Sverige bjuder in till digitala frukostsamtal där vi lyfter olika frågor och perspektiv på kulturella kreativa branscher (KKB) med fokus på bild- och formområdet.

KONSTNÄR I KULTURELLA OCH KREATIVA BRANSCHER – FRUKOST MED BILD OCH FORM

Välkommen till vårens frukostsamtal där vi samtalar om konstnärernas förutsättningar inom kulturella och kreativa branscher.

15 april kl.8.30–9.30

Peter Gahnström, Konstnärsnämnden, presenterar Konstnärsguiden

Konstnärsguiden vänder sig till dig som är yrkesverksam konstnär och ofta frilansar. Här får du svar på frågor om till exempel skatte- och trygghetssystem, företag och deklaration. Med utgångspunkt i aktuella utredningar som visar på det stora behovet av stärkt försörjning för bildkonstnärer ger presentationen en praktisk introduktion till företagande inom konstnärlig verksamhet. Peter kommer gå igenom guidens alla delar samt de specifika handböckerna som finns att läsa.

Peter Gahnström är utredare på enheten för Utredning och analys och ansvarig för Konstnärsguiden på Konstnärsnämnden.

Frukostsamtalen arrangeras av Konstkonsulenterna i Sverige genom Kalmar Konstmuseum, Region Halland, Region Jämtland Härjedalen, Region Örebro län och Västra Götalandsregionen.